Witamy na oficjalnych stronach internetowych Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie. ::Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością, którą tutaj prezentujemy.

Aktualności

21 marca 2020 11:53 | Aktualności

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Kochani!

21 marca 2020 roku bądźmy razem w Światowym Dniu Zespołu Downa!

Zostań w domu ale przyłącz się do akcji zakładając w tym dniu niepasujące skarpetki!

Głównym celem obchodów święta jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat Trisomii 21 oraz propagowanie praw osób z Zespołem Downa i integracja z nimi.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI), a od 2012 roku obchodzone jest pod patronatem ONZ. Data obchodów nie jest przypadkowa 21 marca wyznacza początek astronomicznej wiosny, symbolizuje odrodzenie Ziemi oraz narodziny ludzi niezwykłych. Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Według statystyk, co 3 minuty na świecie rodzi się dziecko z tą genetyczną właściwością- trisomią 21 chromosomu.

Tak niewiele, jeden dodatkowy niepasujący chromosom…

oprac. M.Dobrowolska-Pawluk

Przeczytano: 163 razy. Wydrukuj|Do góry