Witamy na oficjalnych stronach internetowych Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie. ::Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością, którą tutaj prezentujemy.

Aktualności

06 listopada 2018 22:29 | Aktualności

Wycieczka do Chełma

25 października 2018 roku uczniowie klas: V,VI,VII,VIII szkoły podstawowej  oraz III gimnazjumvwraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Chełma. Celem wyprawy było poznanie historii grodu a także fauny i flory powiatu chełmskiego. Miejscem numer jeden były podziemia kredowe- królestwo Ducha Bielucha. Owe podziemia to zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. W trakcie zwiedzania, niespodziewanie pojawił się duch, życzliwie witając młodzież.

Kolejnym miejscem zwiedzania były dwa obiekty Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Tu uczniowie poznali historię miasta Chełma oraz bogatą florę i faunę powiatu chełmskiego. Chełm- miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, leży42 kmod granicy z Białorusią i27 kmod granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku, nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu.

Podczas przebijania korytarzy łączących chełmskie podziemia natrafiono na szyb średniowiecznego zabytku. Studnia znajduje się przy fundamentach dawnego ratusza z XV wieku, które zostały odsłonięte w 2009 roku. Obok dawnego ratusza stoi kamienica starosty Węglińskiego.

Ulicami starego miasta, przez Plac Łuczkowskiego, uczniowie udali się do Bazyliki Narodzenia NMP. To  XVIII-wieczna, katolicka Bazylika , która powstała jako unicka cerkiew, a ta stanęła w miejscu cerkwi prawosławnej z XVI wieku. Obok Sanktuarium wznosi się wysoka dzwonnica oraz klasztor. Wytrwali w sztuce wspinania z 2 opiekunami, mimo niesprzyjającej aury-wiatr i zacinający od czasu do czasu deszcz, weszli schodami na wieżę widokową skąd podziwiali panoramę miasta.

Głodnych uczniów ale zadowolonych z interesująco spędzonego czasu, kierowca firmy Transway w oka mgnieniu zawiózł do Mc Donald’s na wyczekiwaną ucztę smaków.

W wesołych humorach młodzież wróciła do domów i do internatu. Następnego dnia opowieściom nie było końca.

Przeczytano: 150 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: