Witamy na oficjalnych stronach internetowych Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie. ::Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością, którą tutaj prezentujemy.

Aktualności

27 kwietnia 2018 19:42 | Aktualności

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie.

Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj.

Uroczystym apelem uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polonez w wykonaniu uczniów wprowadził wyjątkowy nastrój uroczystości. Konstytucja 3 maja czyli Ustawa Rządowa została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucję 3 Maja uznaje się za pierwszą nowoczesną, spisaną konstytucję w Europie. Jest to także druga po Konstytucji amerykańskiej z 1787 roku konstytucja na świecie. Mam więc powody do dumy. Nie dziwi także, że dzień podpisania Konstytucji od razu został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja.

Dwa lata po podpisaniu Konstytucji 3 Maja nastąpił II rozbiór Polskich, a w 1795 roku Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy i świata. W czasie rozbiorów obchody Święta Konstytucji 3 Maja były zakazane. Polacy ponownie mogli uroczyście obchodzić rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r.

Przeczytano: 570 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: