Witamy na oficjalnych stronach internetowych Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie. ::Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością, którą tutaj prezentujemy.

Aktualności

27 marca 2018 22:40 | Aktualności

Warsztaty "Śnieżnobiały uśmiech"

Dnia 27.03.2018 r.  klasy I-III Szkoły Podstawowej PZPSW w Hrubieszowie wzięły udział w warsztatach profilaktyczno – wychowawczych ,,Śnieżnobiały uśmiech” zorganizowanych we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK. Warsztaty rozpoczęły się wprowadzającą w temat piosenka, następnie uczniowie oddzieleni podzieleni na grupy. W małolicznych grupach obserwowali swoje uśmiechy, rozwiązali anonimowe ankiety ,,Jak dbasz o swoje zęby”? Następnie wyciągali wnioski z doświadczenia pokazowego przy użyciu plasteliny i plastikowej łyżeczki o możliwościach ludzkich zębów (siekanie, rozgryzanie miażdzenie, rozgniatanie). Uczniowie zaobserwowali, że najwięcej resztek z pokarmów pozostaje na powierzchniach płaskich zębów trzonowych. Zrozumieli, że  by zapobiec ubytkom trzeba po jedzeniu myć zęby. W dalszej części warsztatu uczniowie wzięli udział w pogadance podczas, której oglądali model uzębienia, otrzymali plakaty z szczęką dolną i górną oraz budową zęba. Usłyszeli ile zębów stałych powinien mieć każdy z nich. Uczestnicy wykonali zadanie plastyczne ,,Czego potrzebują nasze zęby, by były zdrowe?. Ich zadaniem było dobieranie właściwych produktów do obrazka konturowego ukazującego ząbek. Usłyszeli że, współcześnie każde jedzenie jest mocno przetworzone i a większość nasycona cukrami. Dlatego tak bardzo ważne jest by nie podjadać przestrzegać ilości spożywanych posiłków i dbać o zęby- myć je po jedzeniu. Uczestnicy wyciągali wnioski z prezentowanego doświadczeni– wpływ szkodliwych substancji na uzębienie  na podstawie jajek zanurzonych w occie. Poznali zasady higieny jamy ustnej.

Uczestnicy odśpiewali popularną piosenkę szczotka pasta, kubek zimna woda. W zagadce dotykowej –poznali nić dentystyczną- prowadzące wyjaśniły sposób jej używania. Na koniec uczniowie ułożyli historyjkę obrazkową – sekwencję mycia zębów. Zagrali w grę planszową w grupach ,,Ja i moje zęby”- celem której było sprawdzenie wiedzy uczestników z zakresu profilaktyki zdrowia i higieny jamy ustnej. Dla zwycięzców była nagroda- akcesoria do dbania o zęby. Otrzymali ją: Aleksandra Lizak, Maja Niedzielska, Stanisław Smerdel.

Każda grupa na pożegnanie wspólnie narysowała portret uśmiechniętego dziecka.

Odbyło się rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Prowadzące warsztaty (I. Krawiec i M. Nowak) serdecznie dziękują Pani Annie Borzęckiej - dr stomatologii za udzielone wsparcie oraz wypożyczone eksponaty.

Przeczytano: 354 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: