Witamy na oficjalnych stronach internetowych Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie. ::Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością, którą tutaj prezentujemy.

Gościli u nas


 Wokalista grupy VOX - Dariusz Tokarzewski


dsc_0023.jpg [300x200]

        Pan Dariusz Tokarzewski autor tekstów, znany wokalista grupy  VOX wraz ze swoją grupą wokalną "Ach to my" działającą w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Świdniku gościł w naszym Ośrodku z okazji obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Swoim wspaniałym występem uświetnił  uroczystość, która miała miejsce w Hrubieszowskim Domu Kultury. 

  Spotkanie z pasjonatem aktywnego stylu życia - Janem Zderkiewiczem


„Lepiej się zużyć jak zardzewieć”

       Realizując projekt „Żyję zdrowo-kolorowo!” w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie z panem Janem Zderkiewiczem, maratończykiem, uczestnikiem zawodów kolarskich i rajdów rowerowych. Pan Jan przybył do nas na swym ulubionym pojeździe, który jak się dowiedzieliśmy towarzyszył naszemu gościowi w czasie podróży po całym świecie. Z podziwem uczestnicy spotkania oglądali przepiękne slajdy z całego świata oraz trofea, a wśród nich medale, dyplomy oraz jedyny w Polsce certyfikat „Żelazny Człowiek”, który pan Jan otrzymał po przejechaniu 100 km na rowerze, a następnie pokonaniu 100 km dystansu biegiem. Uczniowie nie dowierzali gdy nasz maratończyk przyznał się do daty swojego urodzenia.

dsc_0483.jpg [300x451]


Serdecznie dziękujemy za podzielenie się z nami swoją pasją, pokazanie, ze warto realizować swoje marzenia.

 

 Niecodzienna lekcja wiary w siebie - spotkanie z szermierzami

10 kwietnia o godz. 11.00  w naszym Ośrodku rozpoczęła się niecodzienna lekcja przeprowadzona przez wyjątkowych nauczycieli. Naszą szkołę odwiedzili wspaniali sportowcy - Radosław Stańczuk, Arkadiusz Jabłoński i Stefan Makowski, w ramach działalności Fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport”.

       Podczas prezentacji uczniowie mieli okazję poznać szermierkę na wózkach i samodzielnie zawalczyć z najlepszymi zawodnikami w Polsce – członkami kadry narodowej, wielokrotnymi medalistami paraolimpijskimi, Mistrzami Świata i Europy. Podczas spotkania dowiedzieliśmy, że można pokonać różne bariery i ograniczenia wykorzystując swoje zdolności, pasje, radość i poszanowanie życia. Goście pokazali nam, jak wspaniałą rolę może odegrać sport w życiu osoby niepełnosprawnej.

dsc_1139.jpg [300x200]
od lewej: Radosław Stańczuk, Arkadiusz Jabłoński i Stefan Makowski

      Ci wybitni sportowcy poprzez swoje osiągnięcia, pracę na rzecz Fundacji, ale też swoje całe życie, zmieniają sposób postrzegania niepełnosprawnych – poprzez wizerunek osób ambitnych, samodzielnych, osiągających wybitne osiągnięcia, po prostu jako zwykłych - niezwykłych ludzi z marzeniami, sukcesami i pasjami. Pozytywna energia oraz chęć zmieniania świata na lepsze, które przekazali nam nasi goście pozostaną z nami jeszcze na długo po ich wyjeździe.


Spotkanie z poetką panią Marią Duławską

„Literki to znaki magiczne,

Otwierają drzwi tajemnicy.

Każda literka, to klucz do wiedzy

Podajcie rączki, świat wasz poszerzy”.

 

      W naszej szdsc_0902.jpg [300x451]kole odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie autorskie dla dzieci i młodzieży. Gościem spotkania była pani Maria Duławska poetka pochodząca z Hrubieszowa. 


    Pani Maria to osoba niezwykle wrażliwa, radosna, posiadająca wielką pasję. Jest ona autorką poezji dla dorosłych i wspaniałych książeczek dla dzieci. Niektóre z nich to: „Nim przyjdzie sen”, Zamojskie księżyce”, „Zwierzajki”, „Wielki kłopot małej Kasi”, „Zaproszenie do zoo” oraz „Literkowo”. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki, wypełnione kolorowymi i zabawnymi ilustracjami, które autorka ciekawie zaprezentowała uczestnikom spotkania, wplatając zagadki-rymowanki, które rozbudziły w dzieciach twórcze myślenie połączone z dobrą zabawą. Oczarowane światem wierszy dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu utwierdzając zarówno swoich wychowawców jak i poetkę, że przygoda z książką jest fascynująca.

Serdecznie dziękujemy pani Marii Duławskiej za wspaniałe chwile wspólnego spotkania  z książką.

Dziękujemy pani Marzenie Muzyczuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej „Zielony Kot” za umożliwienie zorganizowania spotkania autorskiego.

Dla wszystkich uczniów pani pedagog przygotowała wystawę książek pt. „W magicznym ogrodzie baśni i bajek”.

 

Odwiedziny dr Małgorzaty Sitarczyk

 

      27 listopada 2014 r. w naszym Ośrodku był dniem wyjątkowym z powodu spotkania z dr Małgorzatą Sitarczyk, która poprowadziła warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli pod hasłem „Zdążyć przez przemocą”.

     Pani dr Małgorzata Sitarczyk jest autorką i realizatorką szkoleń z zakresu dsc_0777.jpg [300x200]psychoprofilaktyki, psychologii wychowawczej, psychologii rodziny,  diagnozy psychologicznej, diagnozy klinicznej i  resocjalizacyjnej, doskonalenia kompetencji interpersonalnych. Współpracuje z Fundacją „ Masz Szansę” w ramach działalności szkoleniowej z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli – jako autorka i realizatorka warsztatów psychologicznych z zakresu konstruowania szkolnych programów profilaktycznych i wychowawczych, technik poznania ucznia i klasy oraz z zakresu ewaluacji szkolnej.

     Od 1996 r. współpracuje z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej jako autorka i realizatorka programów edukacyjnych i szkoleniowych z zakresu diagnozy psychopedagogicznej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,  treningu umiejętności wychowawczych, profilaktyki zachowań agresywnych dzieci i młodzieży, diagnozy psychologicznej w zakresie preferencji zawodowych,  kompetencji  psychologicznych współczesnego menedżera. budowania zespołu zadaniowego, kompetencji lidera. Od 2000 r. jest biegłym sądowym a także  autorką programów dydaktycznych realizowanych w ramach projektu: "Lepsza szkoła - podyplomowe studia kwalifikacyjne z zakresu terapii pedagogicznej i Pedagogiki Opiekuńczo- Wychowawczej  dla nauczycieli z terenów wiejskich woj.. Lubelskiego".

 

Spotkania z edukatorem seksualnym dr Izabelą Fornalik

Dwukrotnie (tj. w dniach  27- 30 października 2014 i 6-7 listopada 2013 roku) mieliśmy okazję spotkać się i pracować z panią dr Izabelą Fornalik podczas warsztatów zorganizowanych dla uczniów, rodziców i kadry pedagogicznej. Pani dr Izabela Fornalik z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym i posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dotyczące diagnozowania i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi.

     Jest ponadto edukatorem seksualnym – ukończyła studia podyplomowe z seksuologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicz w Poznaniu, nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, dotyczących zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn i metod ich terapii, nowych zjawisk w seksuologii itp., bierze udział w licznych konferencjach naukowych i szkoleniowych.

dsc_0207.jpg [300x200]


Jej naukowe zainteresowania  koncentrują się głównie wokół problematyki rozwoju psychoseksualnego, dojrzewania, dorosłości oraz wykorzystywania seksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także zagadnienia śmierci w życiu osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

       Od wielu lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich nauczycieli i rodziców na temat seksualności. Jest autorką licznych publikacji na ten temat, między innymi poradników pt.:  „Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów” oraz „Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną.”

Jest konsultantem wątku Maćka z zespołem Downa w serialu „Klan”, prowadzi rubrykę „Sekspogotowie” w Magazynie Psychologicznym „Sens”.

 

Podwójny wicemistrz olimpijski w Hrubieszowie.
Szymon Kołecki odwiedził SOSW - 6 czerwca 2014r.


p1220408.jpg [300x225]
Zdobywca srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku i Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, 4-krotny medalista mistrzostw świata, 6-krotny medalista mistrzostw Europy (5-krotny mistrz Europy). Obecnie – Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Czy już wiecie kto był naszym gościem? - oczywiście, Szymon Kołecki! Wielu z nas oglądało go podczas licznych zmagań sportowych na ekranach telewizyjnych, tym razem mieliśmy okazję spotkania z mistrzem twarzą w twarz.  Pan Szymon bardzo ciekawie opowiadał o swojej karierze sportowej - o spektakularnych zwycięstwach, ale też i trudach towarzyszących sportowcom. Kto z nas chciałby przechodzić codzienne mordercze treningi, mieć boleśnie poobijane sztangą piszczele i obojczyki, próbować nie przejmować się zrywającymi się co kilka tygodni krwawymi odciskami na dłoniach, jeść jedynie  tyle ile trzeba i to co należy? To tylko niewielka część ceny, jaką musiał zapłacić nasz gość za swoją sportową karierę. Po doznaniu poważnej kontuzji Szymon Kołecki musiał wycofać się z czynnego uprawiania sportu, nadal jednak pozostał wierny ciężarom - tym razem w roli Prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Problemy zdrowotne i konieczność porzucenia sportu wyczynowego nie załamały naszego mistrza, gdyż jak sam mówi, najważniejsza dla niego jest rodzina. A może się nią pochwalić! Żona i czwórka dzieci są dla mistrza największą radością i podporą. Najstarszy syn już poszedł w ślady ojca, pozostała trójka ma jeszcze czas na wybór dyscypliny.

      Sportowcy nie tylko rywalizują między sobą, ale też wspierają się wzajemnie. Przykładem może być piękny gest Pana Szymona - przekazanie swojego srebrnego krążka olimpijskiego do licytacji  na rzecz Funduszu im. Kamili Skolimowskiej. Uzyskane w ten sposób  pieniądze przeznaczone zostały  na działalność fundacji - ratowanie zdrowia kontuzjowanych sportowców.

       Nie przystoi mówić z mistrzem o sporcie siedząc bezczynnie na krzesłach, toteż i my, po wysłuchaniu wypowiedzi Pana Szymona,  poprosiliśmy go o próbkę treningu dla ciężarowców. Chętnych nie brakowało, nawet dziewczęta raźno ruszyły do boju i okazało się, że wszyscy radzimy sobie całkiem nieźle! Chyba raczej nie zasilimy polskiej kadry olimpijskiej, ale z całą pewnością zadbamy w ten sposób o własne zdrowie!

 Panie Szymonie bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej placówki. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

 

Jan Kliment w SOSW

 
    Jan Kliment, czeski tancerz, znany z programu "Taniec z Gwiazdami" (tańczył z Nataszą Urbańską, Katarzyną Grocholą, Edytą Górniak), który przyjechał do Hrubieszowa na zaproszenie naszych dwóch nauczycielek p. S.Studzińskiej i p.M.Pańko, poprowadził w czwartek 11 kwietnia 2013 r. warsztaty taneczne dla uczniów naszej placówki.

    Choreograf uczył dzieci i młodzież kroków tańca towarzyskiego z kanonów tańców latynoamerykańskich: salsy, cha chy i jive’a. Ruch i taniec to szansa na zdobycie wielu nowych umiejętności i nabrania kondycji fizycznej jak i poznania choreografii. Oprócz rozrywki, obecność tancerza w szkole miała obudzić pasję do tańca i zachęcić do rozwijania swoich talentów.

 

img_1511.jpg [300x200]

 

Miejsce osoby niepełnosprawnej intelektualnie
we współczesnym świecie - konferencja - prelegenci:
prof. dr hab. J.Kirenko, dr A.Fatyga, dr A.Prokopiak


9 października 2010 r. w naszym Ośrodku odbyła się regionalna konferencja "Miejsce osoby niepełnosprawnej intelektualnie we współczesnym świecie".

      Jako pierwszy zabrał głos prof. dr hab. Janusz Kirenko pracownik naukowy dsc_1255.jpg [300x200]zakładu Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej w Instytucie Pedagogiki na UMCS w Lublinie. Pan profesor w swoim wystąpieniu dokonał przeglądu rozumienia terminu upośledzenie umysłowe, ujednolicił podejście do tegoż zagadnienia oraz wskazał na aktualnie obowiązującą definicję opartą na klasyfikacji DSM – IV. Omówił komponenty tej definicji, będące jednocześnie wyznacznikami upośledzenia umysłowego. Pan profesor podkreślił integralność omawianych czynników i ich rolę w diagnozie.
Należy dodać, iż zainteresowania naukowo – badawcze pan profesor koncentruje na teorii i praktyce rehabilitacji osób z niepełnosprawnością ruchową, zwłaszcza po uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Zajmuje się problematyką rewalidacji osób z upośledzeniem umysłowym, w zakresie ich kształcenia i przygotowania zawodowego. Jest autorem wielu książek i publikacji. Poza pracą naukową, dydaktyczną i społeczną w wolnych chwilach, zajmuje się malarstwem, tworzy ikony, a ostatnio coraz częściej pejzaże.

 
       Następnym prelegentem była pani dr Agnieszka Fatyga – Paryż, pedagog, neurologopeda, wykładowca na wydziale pedagogiki UMCS w Lublinie. Zaprezentowała najczęściej powtarzające się przyczyny niepowodzeń szkolnych oraz zaproponowała przykładowe sposoby przeciwdziałania im. Zwróciła uwagę na nawarstwianie się trudności i różnorodność przyczyn je wywołujących. Zachęcała pedagogów do wnikliwej obserwacji i trafnej oceny przyczyn problemów dziecka, wskazała na rolę pedagoga jako osoby prowadzącej i wspierającej ucznia w pokonywaniu niepowodzeń.

 
      Pani dr Anna Prokopiak pracująca na rzecz dzieci z upośledzeniem dsc_1267.jpg [300x200]umysłowym, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, prezes Fundacji ALPHA w Lublinie, wykładowca na wydziale pedagogiki UMCS w Lublinie przypomniała o tym, jak ważne dla każdego człowieka jest zaspokajanie jego potrzeb życiowych w tym potrzeby seksualnej. Omówiła wyniki swoich badań. Dokonała przeglądu metod edukacji seksualnej osób niepełnosprawnych intelektualnie praktykowanych w Europie. Podkreśliła, że edukacja seksualna jest niezbędna w kształceniu osób niepełnosprawnych intelektualnie w Polsce. "Nie da się mówić o człowieku pomijając jego sferę seksualną".

 
Organizację zatrudniania osób niepełnosprawnych omówił pan Mariusz Wiktorowicz, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.


 

Żeglarka, która samotnie opłynęła świat - Natasza Caban
i  Mateusz Bartnik - członek pływackiej Kadry Narodowej Juniorów

      W związku z obchodami Dnia Osoby Niepełnosprawnej 25-27 kwietnia 2010r. gośćmi naszej uroczystości była Natasza Caban, żeglarka, która samotnie opłynęła świat. Natasza zdradziła, że w czasie rejsu najbardziej bała się piratów, którzy stanowią realne niebezpieczeństwo na wodzie. Mateusz Bartnik, niepełnosprawny ruchowo gimnazjalista, członek pływackiej Kadry Narodowej Juniorów powiedział, że nie można przejmować się porażkami, które są naturalne w każdym działaniu. Chłopiec nie pozwala sobie na taryfę ulgową, staje do rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami. Jest przykładem na to, że dzięki determinacji i samodyscyplinie można pokonać nawet siebie.

- Wspaniałe, integracyjne widowisko, niesamowici goście, pani Natasza jest cudowną otwartą, naturalną, przesympatyczną osobą, świetna zabawa - komentuje jeden z widzów.

 

sosw002.jpg [300x200]

 

Spotkanie olimpijskie
- z R.Fedaczyńskim, R.Augustynem, J.Jelonkiem,
M.Zadurą i K.Kitą


       W dniu 08.09.2008 r., uczniowie naszego Ośrodka mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennym spotkaniu z reprezentantami Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.Oprócz naszego, hrubieszowskiego olimpijczyka - Rafała Fedaczyńskiego, na spotkanie przybyli: Rafał Augustyn i Jakub Jelonek - reprezentujący Polskę w dyscyplinie - chód sportowy na 20 km oraz Małgorzata Zadura i Katarzyna Kita - zawodniczki startujące w dyscyplinie rzut młotem.

 

Podczas spotkania uczniowie obejrzeli pokaz zdjęć, wykonanych przez zawodników podczas ich pobytu w Pekinie. Barwne zdjęcia z rozpoczęcia igrzysk, ze sportowej rywalizacji oraz z wioski olimpijskiej sprawiły, iż na sali gimnastycznej zapanował iście olimpijski nastrój. Dodatkową atrakcję stanowiła krążąca „z rąk do rąk” maskotka olimpijska oraz pamiątkowy medal Rafała Fedaczyńskiego wręczany zawodnikom, którzy znaleźli się w pierwszej ósemce w swojej dyscyplinie.

      Zawodnicy przedstawili się i opowiedzieli o swojej karierze sportowej, a także o niezapomnianych przeżyciach z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Goście niestrudzenie odpowiadali na pytania zgromadzonej publiczności. Nie obyło się także bez prezentacji techniki chodu sportowego w wykonaniu zawodników i uczniów. Pamiątkowym zdjęciom i autografom nie było końca.

      Jeszcze nigdy w bogatej historii hrubieszowskiego Ośrodka, w placówce nie gościło w jednym czasie tylu sportowców - olimpijczyków, w strojach reprezentacyjnych Polski. Tego dnia dzięki Rafałowi Fedaczyńskiemu było to możliwe.

Dla uczestników spotkania była to rzecz bezcenna, a dla przyszłych pokoleń - dzięki kronikom szkolnym - niezapomniana.

 

        sz1.jpg [200x150]         sz.jpg [200x150]