W ramach wymienionego zadania w Ośrodku będą zorganizowane zajęcia w dwóch grupach wiekowych, które będą miały na celu - wzbudzanie emocji wywierających korzystny wpływ na zaspakajanie potrzeby samorealizacji dziecka oraz przejawiane przez niego formy aktywności:
I grupa DZIECI
II grupa MŁODZIEŻ
Model radzenia sobie ze stresem oraz organizacji czasu wolnego oparty jest o założenia teoretyczne psychologii poznawczo – behawioralnej i pozwala uczestnikom na zdobycie nowych umiejętności, jak i wyposaża ich w narzędzia, które będą mogli wykorzystywać w przyszłości. Warsztaty zawierają również elementy zajęć socjoterapeutycznych ukierunkowanych na wzmocnienie poczucia własnej wartości, budowanie wsparcia społecznego i rozwijanie empatii.
Miting składa się z trzech części:
Część I – PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach i skutkach uzależnienia.
Część II – MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi.
Część III – WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.
9 grudnia do naszego ośrodka przybyli WSPANIALI, NIEPOWTARZALNI ARTYŚCI - uczestnicy VI PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Wiele potrafię”. Tegoroczny przegląd odbył się pod hasłem JEST TAKI DZIEŃ, a zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Ich Rodzinom „Mamy Siebie”
Swoją artystyczną wizję najpiękniejszego dnia w roku zaprezentowali uczniowie z: SOSW w Dorohusku, SOSW w Zamościu (dwie drużyny), SOSW w Tomaszowie Lubelskim (dwie drużyny), SOSW w Kęble, SOSW we Włodawie, SOSW w Radzyniu Podlaskim, SOSW w Krasnystawie, SOSW w Hrubieszowie. Wszystkie występy bardzo wysoko oceniło Jury przyznając tylko I miejsca.
Nieoczekiwanie nasz przegląd odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów. W naszym ośrodku „był taki dzień”, w którym wszystkich ogarnęła radość, urok, magia, wyjątkowość zbliżających się świąt.
Przegląd służy realizacji celu jakim jest oddziaływanie na różnorodne sfery aktywności młodego człowieka i skierowany jest do uczniów Szkół Przysposabiających do Pracy, Gimnazjów oraz uczestników WTZ z terenu województwa lubelskiego.
Realizacja powyższego zadania możliwa jest dzięki uzyskanej dotacji z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Zadanie zostało dofinansowane przez Województwo Lubelskie ze środków PFRON.
Szczególne podziękowania składamy dla wyjątkowego człowieka, naszego nowego przyjaciela pana Marka Troszczyńskiego.
Czwartek w naszym ośrodku był dniem wyjątkowym z powodu realizacji projektu finansowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie z zakresu edukacji, oświaty i wychowania, a dotyczącego wzmocnienia bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych w województwie lubelskim pod hasłem ZDĄŻYĆ PRZED POMOCĄ.
Spotkanie Pani dr Małgorzaty Sitarczyk z młodzieżą rozpoczęło cykl szkoleń na temat przemocy i agresji. Uczniowie uczestniczyli w treningu umiejętności kontrolowania negatywnych emocji i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, dowiedzieli się jak należy zachować się w obliczu zagrożenia oraz jakie są konsekwencje dla sprawców przemocy.
Następnymi uczestnikami szkolenia byli rodzice naszych uczniów. Mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania u dzieci, wyposażeni zostali w umiejętności pozwalające na świadome stosowanie metod wychowawczych wobec dzieci z zaburzeniami zachowania. Rodzice skorzystali również z konsultacji indywidualnych.
Kolejna grupa objętą projektem byli nauczyciele i wychowawcy, którym pani Małgorzata dostarczyła wiedzy prawnej, psychologicznej i pedagogicznej z zakresu standardów postępowania w sytuacjach trudnych wychowawczo, w których wychowankowie przejawiają agresję i przemoc w różnych relacjach społecznych.
Serdecznie dziękujemy pani dr Małgorzacie Sitarczyk za dzień spędzony z nami. Jesteśmy pewni, że podejmując takie działania zdążymy przed przemocą tworząc codziennie w naszej placówce, przyjazną i bezpieczną atmosferę.
W dniach 27- 30 października 2014 r. odbyła się realizacja projektu pt. „Bądź odpowiedzialny – wychowanie do odpowiedzialności i partnerstwa w rodzinie. Ja człowiek – kobieta, mężczyzna”, finansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
Warsztaty prowadzone były przez panią dr Izabelę Fornalik, a skierowane do uczniów gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Przez cztery dni młodzież w trzech grupach miała okazję uzyskać wiedzę na tematy związane z ludzką seksualnością, z problemami okresu dojrzewania, higieną, zakochaniem, relacjami męsko – damskimi i planowaniem założenia rodziny oraz odpowiedzialnością za powołanie nowego życia.
Młodzież z zainteresowaniem i dużą aktywnością uczestniczyła w warsztatach.
Uczestnicy zajęć kulinarnych organizowanych w ramach projektu „Integracyjne Folkowisko – cykl zajęć aktywizujących mieszkańców Gotanii oparty na źródłach kulturowych” uczestniczyli w dniu 26 września 2014r. w warsztatach kulinarnych razem z Kołem Gospodyń w Jankach.
Beneficjenci mieli możliwość u źródła zaczerpnąć wiedzę, wspólnie z prowadzącymi przygotować potrawy kuchni kresowej. Nasi uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu kucharz, mogli poznać tradycje regionu, tajniki kuchni staropolskiej i sekretów sztuki kulinarnej naszych przodków z regionu Gotanii. Uwieńczeniem wspaniałych zajęć była możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi w Jankach.
W imieniu uczniów i opiekuna zajęć, dziękujemy Paniom za tak miłe przyjęcie oraz życzymy wielu sukcesów w realizacji zamierzonych celów oraz dalszej kontynuacji propagowania kultury regionu.
Pragniemy przedstawić kilka zdjęć w ramach zajęć organizowanych w projekcie „Integracyjne Folkowisko – cykl zajęć aktywizujących mieszkańców Gotanii oparty na źródłach kulturowych”.
Nasz projekt rozpoczął się 18 lipca 2014 roku i trwać będzie do 17 kwietnia 2015 roku.
Zapraszamy do udziału w projekcie pt:„Integracyjne Folkowisko – cykl zajęć aktywizujących mieszkańców Gotanii oparty na źródłach kulturowych”. Projekt rozpoczął się 18 lipca 2014 roku i trwać będzie do 17 kwietnia 2015 roku.
Celem głównym projektu jest: aktywizacja i integracja społeczności terenu Gotanii poprzez zajęcia garncarskie - „Magia Gliny”, teatralne – „Gawęda – baśniowy świat Gotanii”, taneczne – „ Raz na ludowo”, kulinarne - „Regionalne smaki” i muzyczne – „Muzyka na ludowo”. Zajęcia będą odbywać się w terminie od 15 września 2014r. do 30 marca 2015r. i kierowane są do dzieci od 11 roku życia, młodzieży i dorosłych, w ilości 49 osób.
W ramach projektu będą także organizowane wyjazdy na ciekawe warsztaty, prezentacje oraz wydarzenia kulturalne takie jak: wyjazdy do Muzeum Wsi Lubelskiej, do Masłomęcza, udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca Roztocze w Tomaszowie Lubelskim, warsztaty kulinarne z zaprzyjaźnionymi Kołami Gospodyń Wiejskich i warsztaty teatralne z aktorką Państwowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Planowane są wystawy prac i wyrobów uczestników, przedstawienia teatralne z udziałem beneficjentów połączone z występem tanecznym i koncertem muzycznym. Zadanie skierowane jest do mieszkańców gminy Mircze, Werbkowice, Dołhobyczów, Uchanie, Trzeszczany, Tyszowce, Hrubieszów, Komarów – Osada, Tomaszów Lubelski.
Projekt pod nazwą „Integracyjne Folkowisko” przeprowadzany jest w ramach projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a realizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Ich Rodzinom „MAMY SIEBIE” w Hrubieszowie. Całkowita kwota dotacji/dofinansowania wynosi 49 751.00PLN(czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset złotych00/100), w przeliczeniu na CHF po kursie kupna NBP z dnia otwarcia naboru wniosków 14 832,44 CHF ( czternaście tysięcy osiemset trzydzieści dwa franki 44/100 CHF), co stanowi nie więcej niż 89% całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu.
Imieniny:
Pawła i Tomasza
Portal odwiedziły 1603382 osoby
Aktualnie przebywa 9 osób